Aktuálně vystavujeme:
Legionáři z Bohdalic a okolí

Ženy v 1. československém armádním sboru
Kurzy a kroužky:
Kroužky keramiky
pondělí od 13.30
středa od 14.25
Jiná sdělení:

Otevírací doba:

červen - září každou sobotu
od 14. do 17.hod.

Možné navštívit i v jiný čas
a to po telefonické domluvě
s p. Martinkovou: 721 409 081.

Kontakt:

Bohdalice 118, 683 41

Telefon: 721 409 081
E-mail: muzeum.tem@email.cz

Projekt Hrnčířství v regionu

1. Malování návrhů a hledání informací o keramice v regionu

Na papír jsme malovali vázy, hrnky, talíře s různými vzory podle fotografií dochované keramiky a nalezených dekorací. Hledali jsme informace o prvních hrnčířích v regionu. Tyto informace jsme našli již v době pravěku, asi 2000 let před n. l. na našem území žil lid kultury zvoncovitých pohárů. Za několik stovek let se v našem regionu objevili "habáni" a od nich techniku převzali zdejší hrnčíři..

2. Vyrábění vzorkovníků z hlíny

Poté jsme se přesunuli do muzejní dílny, kde jsme přibližně z návrhů vyráběli vzorkovníky tvarů a dekorací. Vyrývat vzory do hlíny bylo o něco těžší a zajímavé bylo barvení.

3. Vymačkávané pravěké misky

V tomto máme všichni praxi a myslím, že nám to i docela šlo. Postup je jednoduchý: z dobře zpracované hlíny musíte vymodelovat kouly, doprostřed zasunete palec a tak si tvarujete dno a stěny. Nakonec na hotové misky vyryjete různé vzory. Po vypálení v peci pravěké misky bylo nutné ještě druhotně opálit v ohništi, aby keramika získala pravou pravěkou podobu.

4. Hrnky a misky z plátů

Vyválíte hlínu, do které vykrojíte kruh a stěnu podle toho jak to chcete velké a co to má být. Pak musíte všechno pečlivě naškrabat, natřít šlikrem a přilepit. Poté musí vše zaschnout a asi po týdnu se vše vypálí a naglazuje.

5. Točení na kruhu

Točení bavilo všechny. Trochu jsme se báli, ale nakonec to byla sranda. Paní učitelka nám všechno ukázala a pomáhala nám.

6. Malování na naglazované výrobky a porcelán

S touto technikou jsme se setkali poprvé. Ale bavilo nás to. Malovali jsme jednak svoje výrobky, ale také bílé talíře a hrnky, které se různě posbíraly. Na talířích a hrníčcích jsme se mohli vyřádit a výhodou barev je, že se dají mokrým hadrem setřít. Poté se keramika potřetí vypálila.

Simona Doupovcová 8.ročník

Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu Projekt Hrnčířství v regionu